Courses autumn term 2010

Please find below the course programme of the MA African Studies for the coming autumn semester 2010. Details concerning the respective courses are given via links to the online Vorlesungsverzeichnis of the University of Basel. Detailled course descriptions can also be found in our commented course catalogue which can be downloaded from this page (download section on the right).

Module Introduction to Interdisciplinary African Studies

Course with Exam: Regionalkurs: Einführung in die Ethnographie Westafrikas, 4 CP, Thursday, 08:15 - 12:00
Till Förster

Lecture Course: Knowledge and Empire: South Africa and Britain, 1806-1948, 2 CP, Monday, 14:15 - 16:00
Patrick Harries

Lecture Course: African Ecology (Biogeographie und Naturschutz), 2 CP, Friday, 12:15 - 14:00
Simon Paul Loader, Peter Nagel

Lecture Course: Epidemiological Concepts, 3 CP, Tuesday, 13:15 - 16.00
Donald de Savigny, Christian Lengeler, Thomas A. Smith, Marcel Tanner, Jürg Utzinger

Lecture Course with Colloquium: Introduction to African Studies (Joint Lecture Series), 3 CP, Friday, 09:15 - 12:00
Till Förster, Patrick Harries, Elisio Macamo, Peter Nagel, Marcel Tanner

Module Social Anthropology

Colloquium: Ethnologisches Kolloquium, 2 CP, Wednesday, 16:15 - 18:00
Till Förster

Seminar: Technology and Society in Africa, 3 CP, Thursday, 10:15 - 12:00
Elisio Macamo

Seminar: Ethnographie der Westafrikanischen Konfliktregion, 3 CP, Tuesday, 14:15 - 16:00
Kerstin Bauer

Seminar: Agency and Creativity, 3 CP, Friday, 10:15 - 12:00
Till Förster

Seminar: The Manchester School and its Impact on Anthropology, 3 CP, Monday, 10:15 - 12:00
Till Förster

Seminar: Medical Anthropology I, 3 CP, Wednesday, 10:15 - 12:00
Brigit Obrist van Eeuwijk

Seminar: Development studies - a critical appraisal, 2 CP, block seminar
Jeremy Gould, Elisio Macamo

Seminar: Gesamtgesellschaftliche Transformationen und physische Umwelt aus ethnologischer Perspektive, 3 CP, Monday, 14:15 - 16:00
Piet Van Eeuwijk

Module History

Exercise Course: Schwarz auf Weiss. Afrika in europäischen Druckmedien (16.-17. Jh.), 3 CP, block seminar
Roberto Zaugg

Exercise Course: Signs and Symbols, Words and Gestures: Indigenous Written and Oral Systems in West African History, 3 CP, Thursday, 12:15 - 14:00
Guy Thomas

Exercise Course: Mobility and Containment. The Etosha Game Reserve and the Making of Modern Namibia, 3 CP, Friday, 14:15 - 16:00
Giorgio Miescher

Seminar: War in Africa: from c. 1600 to the present, 3 CP, Thursday, 14:15 - 16.00
Patrick Harries

Exercise Course: A History of Education in South Africa, 3 CP, Tuesday, 10:15 - 12:00
Patrick Harries

Colloquium: African History, 2 CP, Tuesday, 18:15 - 20:00
Susann Baller, Patrick Harries

Module Environment and Human Well-Being

Seminar: Medical Anthropology I, 3 CP, Wednesday, 10:15 - 12:00
Brigit Obrist van Eeuwijk

Lecture Course: Ecology of Infectious disease at the Human-Animal interface, 2 CP
Jakob Zinsstag

Lecture Course: Epidemiological Methods, 4 CP, Monday, 14:15 - 16:00, Thursday, 09:15 - 12:00, will take place weeks 1 - 9
Christian Lengeler, Thomas A. Smith, Jürg Utzinger, Mitchell G. Weiss, Jakob Zinsstag

Lecture Course: Key Issues in International Health, 2 CP, Monday, 14:15 - 16:00, Wednesday, 14:15 - 16:00, will take place weeks 10 - 14
Donald de Savigny, Christian Lengeler, Thomas A. Smith, Marcel Tanner, Jürg Utzinger, Penelope Vounatsou, Mitchell G. Weiss, Jakob Zinsstag

Seminar: Gesamtgesellschaftliche Transformationen und physische Umwelt aus ethnologischer Perspektive, 3 CP, Monday, 14:15 - 16:00
Piet Van Eeuwijk

Lecture Course with exercises: Biostatistics I, 4 CP, Wednesday, 09:15 - 13:00
Penelope Vounatsou

Seminar: Cultural epidemiology, 2 CP
Brigit Obrist van Eeuwijk, Mitchell G. Weiss

Seminar: Current Ecological and Health Issues in Africa, 2 CP, Friday, 14:15 - 16:00
Simon Paul Loader, Peter Nagel, Marcel Tanner, Jürg Utzinger

Seminar: Current Topics in Environmental Sciences and Biogeography, 2 CP, Thursday, 15:15 - 17:00
Peter Nagel

Seminar: Current Topics in Epidemiology and Public Health, 2 CP, Monday, 17:15 - 18:00
Marcel Tanner

Seminar: Grundlagen und Anwendungen im Natur-, Landschafts- und Umweltschutz, 1 CP, Monday, 12:30 - 13:30
Bruno Baur, Peter Nagel

Module Culture and Society

Seminar: Littérature négro-africaine francophone: lecture socio-critique et postcoloniale I, 3 CP, Montag, 14:15 - 16:00
Bourahima Ouattara

Lecture Course with Colloquium: Methoden der qualitativen Sozialforschung: Soziologische Ethnographie, 3 CP, Friday, 12:15 - 16:00
Christoph Maeder

Seminar: Technology and Society in Africa, 3 CP, Thursday, 10:15 - 12:00
Elisio Macamo

Seminar: The politics of peace: international interventions and local dynamics of peacebuilding in Africa, 3 CP, block seminar
Laurent Goetschel, Didier Péclard

Seminar: Political struggles and social transformation in Africa: a sociological perspective, 2 CP, Tuesday, 08:15 - 10:00
Lucy Koechlin

Seminar: Macht und Wahrheit I: Konzepte und Theorien zum Verhältnis von Wissenschaft und Politik, 3 CP, Wednesday, 14:15 - 16:00
Alexandra Hofmänner

Seminar: Biographische Identität im Kontext der Globalität: Wie neue Eliten denken und lenken, 3 CP, Wednesday, 12:15 - 14:00
Ueli Mäder

Lecture Course with Colloquium: UN-Millenniumsziele: Armutsbewältigung, Bildung, Gesundheit und globale Partnerschaft: Warum ist das Einfache so schwierig zu verwirklichen?, 1 CP, one-off: Saturday, 23.10.2010, 09:00 - 17:00
Ueli Mäder, Brigit Obrist van Eeuwijk

Seminar: Development studies - a critical appraisal, 2 CP, block seminar
Jeremy Gould, Elisio Macamo

Lecture Course with Colloquium: Structuration Theory: Outline, Developments and Research Applications, 2 CP, Friday, block seminar
Manfred Max Bergman, Rob Stones

Lecture Course: "Out of South Africa": A Survey of Literature in English (1880-2010), 2 CP, Wednesday, 12:15 - 14:00
Therese Steffen

Lecture Course: Geographie der Entwicklungsländer - Schwerpunkt Armut, 3 CP, Tuesday, 10:00 - 12:00
Rita Schneider-Sliwa

Lecture Course: Interdisziplinäre Ringvorlesung zur Einführung in die Geschlechterforschung, 3 CP, Tuesday, 14:15 - 16:00
Eveline Nay

Lecture Course with Colloquium: Confirmatory Factor Analysis and Structural Equation Modeling, 3 CP, Tuesday, 16:15 - 20:00
Manfred Max Bergman

Lecture Course with Colloquium: Einführung in die Geschlechtertheorie(n) I, 3 CP, Thursday, 10:15 - 12:00
Andrea Maihofer

Lecture Course with Colloquium: Internationale Beziehungen, 3 CP, Thursday, 10:15 - 12:00
Laurent Goetschel

Lecture Course with Colloquium: Staatlichkeit im Wandel: Afrika, 3 CP, Wednesday, 14:15 - 16:00
Didier Péclard

Course with exam: Arabisch: Sprachintensivkurs auf Elementarniveau, 3 CP, daily

Module Applied African Studies

Exercise Course: Schwarz auf Weiss. Afrika in europäischen Druckmedien (16.-17. Jh.), 3 CP, block seminar
Roberto Zaugg

Exercise Course: Signs and Symbols, Words and Gestures: Indigenous Written and Oral Systems in West African History, 3 CP, Thursday, 12:15 - 14:00
Guy Thomas

Exercise Course: Mobility and Containment. The Etosha Game Reserve and the Making of Modern Namibia, 3 CP, Friday, 14:15 - 16:00
Giorgio Miescher

Project: Biogeographische Forschungsstudie (Research in Biogeography), 2 CP   
Peter Nagel

Project: Projektarbeit in Biogeographie (Project in Biogeography), 4 CP
Peter Nagel

Exercise Course: Writing Workshop, 3 CP, Wednesday, 13:15 - 16:00
Christine Giustizieri

Excursion: Exkursionen NLU-Biogeographie, 1 CP
Peter Nagel

Courses of Free Choice / Komplementärer Bereich 

In this module you can choose any course at the University. We would like to draw your
attention to the following courses:

Lecture Course: Ringvorlesung: Religion, Wirtschaft, Politik, 3 CP, Tuesday, 12:15 - 14:00
Peter Seele

Seminar: Zugänge zu Religion aus kulturwissenschaftlicher Sicht, 3 CP, Tuesday, 14:15 - 16:00

Proseminar: Religion und Vergesellschaftung in Afrika, 3 CP, Thursday, 14:15 - 16:00
Elisio Macamo

Proseminar: Approaches to Citizenship and Nationhood in Africa, 3 CP, Tuesday, 16:15 - 18:00
Henri Yere

Proseminar: Migration und Ökonomie: Theorien und Konzepte, 3 CP, Monday, 10:15 - 12:00
Gisela Hürlimann, Ganga Jeyaratnam

Course: Einführung in die Geschichte Afrikas im 20. Jahrhundert, 8 CP, Monday, 09:15 - 13:00
Susann Baller

Lecture Course: Littérature et esclavage (XVIIIe et XIXe siècle), 2 CP, Monday, 16:15 - 18:00
Sarga Moussa

Lecture Course: Kinder, Wilde, Wahnsinnige: Literarischer Primitivismus im frühen 20. Jahrhundert, 2 CP, Tuesday, 14:15 - 16:00

Lecture Course: Health and language, 2 CP, Tuesday, 10:15 - 12:00
Miriam Locher

Lecture Course: Umwelt- und Entwicklungsprobleme am Beispiel Namibia, 2 CP, Friday, 08:00 - 10:00
Nikolaus J. Kuhn

University of Berne:

Seminar: Care, Geschlecht, Generationen: zur Pflegearbeit zwischen Familie und Staat (Vergleich Europa-Afrika), 7 CP
C. Roth

for further information see www.anthro.unibe.ch

Courses at other Universities

Historisches Seminar, Universität Zürich

Seminar: Einführung in die afroamerikanische Geschichte: Vom Bürgerkrieg zur Bürgerrechtsbewegung, Wednesday, 14:00 - 15:45
Katja Füllberg-Stolberg

Lecture Course: Geschichte Afrikas: Probleme und Debatten, Wednesday, 10:15 - 12:00
Katja Füllberg-Stolberg

Seminar: Der Völkermord in Ruanda 1994: Geschichte eines Menschheitsverbrechens, Thursday, 12:15 - 13:45
Frank Schubert, Lukas Zürcher

for further information see www.hist.uzh.ch/lehre/neuzeit/krueger/lehre.html

Institut für Sozialanthropologie, Universität Bern

Seminar: Umweltrezeption aus sozialanthropologischer Sicht, 7 CP, Wednesday, 10:00 - 12:00
T. Haller

Language Course: Kiswahili I, 2 CP, Thursday, 16:00 - 18:00
R. Moser

for further information see www.anthro.unibe.ch

Course Catalogue

Contact

Centre for African Studies Basel
Steinengraben 5
CH-4051 Basel
Tel.: +41 (0)61 267 34 82
Fax.: +41 (0)61 267 34 86
zasb-at-unibas.ch