Courses spring term 2011

Please find below the course programme of the MA African Studies for the coming spring semester 2011. Details concerning the respective courses are given via links to the online Vorlesungsverzeichnis of the University of Basel. Detailled course descriptions can also be found in our commented course catalogue which can be downloaded from this page (download section on the right).

Module Introduction to Interdisciplinary African Studies

Lecture Course: Performing Arts and the Making of Twentieth Century Urban South Africa, 2 CP, Monday, 14:00 - 16:00
David B. Coplan

Module Social Anthropology

Seminar: Qualitative Inhaltsanalyse, 3 CP, Tuesday, 10:15 - 14:00
Manfred Max Bergman, Claudia Heinzmann

Seminar: Urban Governance in Africa, 2 CP, Wednesday, 08:15 - 10:00
Lucy Koechlin

Seminar: Akteure der Entwicklungszusammenarbeit, 3 CP, Wednesday, 14:15 - 16:00
Elísio Macamo

Seminar: Reading Research Reports on Africa, 3 CP, Thursday, 14:15 - 16:00
Elísio Macamo

Seminar: Mobility in Africa, 3 CP, Tuesday, 14:15 - 16:00
Kerstin Bauer

Seminar: Who changes what? Political transformations in Africa today, 3 CP, Monday, 10:15 - 12:00
Lucy Koechlin

Colloquium: African Studies, 2 CP, Tuesday, 16:15 - 18:00
Elísio Macamo

Seminar: Krise der Repräsentation, 3 CP, Monday, 16:15 - 18:00
Alexandra Wessel

Colloquium: Ethnologisches Kolloquium, 2 CP, Wednesday, 16:15 - 18:00
Till Förster

Module History

Colloquium: Geschichte des 19. und 20. Jahrhunderts, 2 CP, Monday, 18:15 - 20:00
Josef Mooser, Monika Dommann, Heinrich Hartmann, Martin Lengwiler, Pascal Maeder, Christiane Sibille

Seminar: Frontiers: South Africa in Comparative Context, 1800 - 2000, 3 CP, Tuesday, 10:15 - 12:00
David B. Coplan

Exercise Course: Postkoloniale Perspektiven in der politischen Theorie - kulturwissenschaftliche Ansätze in der Ideengeschichte, 3 CP, Monday, 10:15 - 13:00
Francesca Falk

Exercise Course: Mobility and change: Motorising Africa from the early 20th century to the present, 3 CP, Thursday, 12:15 - 14:00
Guy Thomas

Colloquium: African Studies, 2 CP, Tuesday, 16:15 - 18:00
Elísio Macamo

Module Environment and Human Well-Being

Seminar: Research Seminar in Environmental Change: Humans and environmental risks in Southern Africa, 3 CP, Tuesday, 14:00 - 16:00
Nikolaus J. Kuhn, Lena Bloemertz

Seminar: Namibia (Preparatory Seminar to International Field Course), 2 CP, Wednesday, 14:00 - 16:00
Nikolaus J. Kuhn, Lena Bloemertz

Lecture Course with Colloquium: Einführung in die Medizinethnologie, 3 CP, Friday, 10:15 - 12:00
Brigit Obrist van Eeuwijk

Lecture Course: Zoogeography, 2 CP, Thursday, 10:15 - 12:00
Jan Beck, Simon Paul Loader, Peter Nagel

Lecture Course with Exercises: Advanced Statistical Methods in Biogeography and Ecology, 2 CP, Wednesday, 10:15 - 12:00
Jan Beck

Lecture Course with Exercises: Biostatistics II, 4 CP, Wednesday, 09:15 - 13:00
Penelope Vounatsou

Seminar: Current Topics in Environmental Sciences and Biogeography, 2 CP, Thursday, 15:15 - 17:00
Peter Nagel

Seminar: Current Topics in Epidemiology and Public Health, 2 CP, Monday, 17:15 - 18:00
Marcel Tanner

Seminar: Natur-, Landschafts- und Umweltschutz, 1 CP, Monday, 12:30 - 13:30
Peter Nagel, Bruno Baur

Exercise Course: Pestizideinträge in Ökosysteme - Wirkungen und Wirkungsmonitoring, 2 CP, for starting time please contact ralf.peveling@gtz.de
Ralf Peveling

Module Culture and Society

Lecture Course with Colloquium: Quantitative Methoden II, 3 CP, Friday, 10:15 - 12:00
Peter Höfflin

Seminar: Corporate Sustainability und Responsibility im Non-Profit-Sector, 3 CP, Wednesday, 10:15 - 12:00
Claus-Heinrich Daub

Seminar: Migrationsgesellschaften: Wege der Akkulturation und Innovation, 3 CP, Tuesday, 10:00 - 12:00
Jacques Picard

Seminar: Urban Governance in Africa, 2 CP, Wednesday, 08:15 - 10:00
Lucy Koechlin

Seminar: Macht und Wahrheit II: Institutionen und Diskurse zum Verhältnis von Wissenschaft und Politik, 3 CP, Wednesday, 14:15 - 16:00
Alexandra Hofmänner

Seminar: Governance of Water Systems, 3 CP, Blockseminar
lecturer to be announced

Lecture Course: Colonialisme et langue française II: Afrique du Nord et Afrique subsaharienne, 2 CP, Tuesday, 14:15 - 16:00
Andres Max Kristol

Exercise Course: Einführung in die islamische Geschichte, 3 CP, Friday, 16:15 - 18:00
Almut Höfert

Lecture Course: Performing Arts and the Making of Twentieth Century Urban South Africa, 2 CP, Monday, 14:00 - 16:00
David B. Coplan

Seminar: Littérature négro-africaine francophone: lecture sociocritique et postcoloniale 2, 3 CP, Thursday, 14:15 - 16:00
Bourahima Ouattara

Seminar: Recent South African Fiction: "Living the City" - Between the Metropolis and Small Town, 3 CP, Wednesday, 16:15 - 18:00
Therese Steffen

Lecture Course with Colloquium: Einführung in die Medizinethnologie, 3 CP, Friday, 10:15 - 12:00
Brigit Obrist van Eeuwijk

Seminar: Capabilities and Sustainability, 3 CP, Friday, 14:15 - 16:00
Paul Burger

Lecture Course with Colloquium: Einführung in die Geschlechtertheorie(n) II, 3 CP, Thursday, 10:15 - 12:00
Andrea Maihofer

Course with Exam: Grundkurs: Geschichte und Theorien der Ethnologie, 3 CP, Thursday, 09:00 - 12:00
Brigit Obrist van Eeuwijk

Lecture Course with Colloquium: Internationale Konflikte und Globalisierung, 3 CP, Wednesday, 10:15 - 12:00
Laurent Goetschel

Lecture Course with Colloquium: Interviewtechniken und Analyse von Interviews: Bildungsentscheidungen, - verläufe und -aspirationen, 3 CP, Tuesday, 10:15 - 14:00
Manfred Max Bergman, Claudia Heinzmann

Seminar: Environmental Ethics and Intergenerational Justice, 3 CP, Monday, 12:15 - 14:00
Barbara Schmitz

Seminar: Governance of Sustainable Development, 3 CP, Monday, 14:15 - 16:00
Alexandra Sauer

Seminar: Business actors in peace processes: supporter or spoiler?, 3 CP
Andrea Iff

Seminar: Participation: Theory and Practice, 3 CP, Thursday, 10:15 - 12:00
Alexandra Sauer

Seminar: Sustainability management, 3 CP, Blockseminar
Stefan Schaltegger

Seminar: (Re-)Building States in Post-Conflict Africa. Power, legitimacy and the legacies of war, 3 CP, Blockseminar
Didier Péclard

Exercise Course: Angewandte Ethnologie, 3 CP, Monday, 14:15 - 16:00
Piet van Eeuwijk

Module Applied African Studies

Exercise Course: Einführung in die Angewandte Kulturwissenschaft und Ethnologie: Die multireligiöse Schweiz, 3 CP, Thursday, 16:00 - 18:00
Liselotte Roost Vischer

Seminar: Namibia (Preparatory Seminar to International Field Course), 2 CP, Wednesday, 14:00 - 16:00
Nikolaus J. Kuhn, Lena Bloemertz

Exercise Course: Mobility and change: Motorising Africa from the early 20th century to the present, 3 CP, Thursday, 12:15 - 14:00
Guy Thomas

Project: Biogeographische Forschungsstudie, 2 CP, on agreement
Peter Nagel

Exercise Course: Information Literacy for African Studies, 3 CP, Tuesday, 08:15 - 10:00
Andreas Ledl

Excursion: Exkursionen NLU-Biogeographie, 1 CP, time to be announced
Peter Nagel

Exercise Course: Angewandte Ethnologie, 3 CP, Monday, 14:15 - 16:00
Piet Van Eeuwijk

Courses of Free Choice

In this module you can choose any course at the University. We would like to draw your
attention to the following courses:

Lecture Course with Colloquium: Nachhaltige Universität, 2 CP, Tuesday, 18:15 - 20:00
Paul Burger

Proseminar: Ethnographie der Mande im Regenwald Mosaik, 3 CP, Wednesday, 14:15 - 16:00
Katharina Heitz

Proseminar: Urbane Musik in Afrika, 3 CP, Blockseminar
Rainer Polak

Colloquium: Debatten der Wissenschaftsforschung, 3 CP, Wednesday, 16:15 - 18:00
Sabine Maasen

Proseminar: Wissen und Organisation, 3 CP, Tuesday, 10:15 - 12:00
Dirk Verdicchio

Proseminar: Cultural Studies und Postmarxismus: Schlüsselbegriffe und Wechselbeziehungen, 3 CP, Wednesday, 10:15 - 12:00
Philipp Casula

Proseminar: Migration und Diskriminierung, 3 CP, Monday, 14:15 - 16:00
Ganga Jeyaratnam

Exercise Course: Was man mit Google nicht finden kann. Zur Theorie und Methodik der analogen und digitalen Suche in der Geschichtswissenschaft, 3 CP, Monday, 14:15 - 16:00
Monika Dommann

Lecture Course: 'Nation-building' in Europa: Das Ende der grossen Imperien und seine Folgen, 2 CP, Monday, 18:00 - 20:00
Desanka Schwara

Exercise Course: Museumsgeschichte(n) - oder wie kommt die Geschichte ins Museum, 3 CP, Friday, 14:15 - 18:00
Gunnar Mikosch

Proseminar: Geschichte der 'Geistigen Zusammenarbeit' im 20. Jahrhundert. Von der 'commission internationale de cooperation intellectuelle' zur UNESCO, 3 CP, Tuesday, 14:15 - 16:00
Christiane Sibille

Proseminar: Von globalen Träumen und ernüchternden Unternehmen: Brandenburgisch-preussische Fernhandelsprojekte in Amerika, Afrika und Asien (17. - 18. Jahrhundert), 3 CP, Tuesday, 10:00 - 12:00
Roberto Zaugg

Exercise Course: Theorien sozialer Ungleichheit in der Geschichtswissenschaft, 3 CP, Monday, 10:00 - 12:00
Josef Mooser

Courses at other universities

Institut für Sozialanthropologie, Universität Bern

Exercise Course: Globalisierung und Ressourcenkonflikt in Afrika, 5 CP, Monday, 10:00 - 12:00
T. Haller

Seminar: Ethnographien von Staatlichkeit, 7 CP, Thursday, 10:00 - 12:00
J. Eckert

Seminar: Vom wissenschaftlichen Film zum 'Film als Wissenschaft'. Theoretische Ansätze zum ethnografischen Film, 7 CP, time to be announced
lecturer to be announced

Language Course: Kiswahili II, 2 CP, Thursday, 16:00 - 18:00
R. Moser

For further information please go to http://www.evub.unibe.ch.

Course Catalogue

Contact

Centre for African Studies Basel
Steinengraben 5
CH-4051 Basel
Tel.: +41 (0)61 267 34 82
Fax.: +41 (0)61 267 34 86
zasb-at-unibas.ch